Андра Прадеш

Андра Прадеш (телушки: ఆంధ్ర ప్రదేశ్) — сојузна држава во југоисточна Индија со површина од 162.970 км2 и 49.386.799 жители (2011).

Андра Прадеш
ఆంధ్ర ప్రదేశ్
сојузна држава
Лого на Андра Прадеш
Амблем
Химна: „За мајка Телугу“
Местоположба во Индија
Местоположба во Индија
Земја Индија
Државност1 ноември 1956
Главен градХајдерабад, Амаравати
Најголем градВишакапатнам
Окрузи13
Управа
 • ОрганВлада на Андра Прадеш
 • УправникЕ. Ш. Л. Нарасиман
 • Главен министерН. Чандрабабу Најду
 • Законодавен домдводомен (175 + 58 места)
 • Изб. единции на Народниот дом25
 • Виш судВиш правосуден суд - Хајдерабад
Површина[1]
 • Вкупна162.970 км2 (62,920 ми2)
Ранг8.
Население (2011)[2]
 • Вкупно49,634,314
 • Ранг10.
 • Густина308/км2 (800/ми2)
ДемонимТелузи
БДП (2018–19)[3]
 • ВкупноПредлошка:INRConvert
 • ПГЖПредлошка:INRConvert
Часовен појасIST (UTC+05:30)
UN/LOCODEAP
Рег. таб.AP
Писменост67,41 % (2011)
Службени јазицителушки
Брег974 км
Мреж. местоap.gov.in
^† Со преуредувањето од 2014 г. градот Хајдерабад привремено (до 10 години) е главен и на Андра Прадеш и на Телангана.
†† Заедички за Андра Прадеш и Телангана.

Се граничи со Телангана, Одиша на североисток Карнатака на запад, Тамил Наду на југ и Бенгалскиот Залив на исток. Ова е осма држава во Индија по површина и десетта по население. Главен град формално е Хајдерабад, но во пракса управувањето се одвива во Амаравати. Најголем град е Вишакапатнам. Има втор најдолг брег (974 км) од државите на Индија.

Андра Прадеш се наоѓа меѓу 12°41' и 22° северна географска ширина и 77° и 84°40' источна географска должина. Повеќе од 77% од жетвата отпаѓа на ориз; (17.796.000 тони во 2006 година) Низ државата минуваат две големи реки — Годавари и Кришна. Основана е во 1956 г., а прекроена во 2014 г. кога од дел од нејзината територија е создадена државата Телангана.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Survey-2016-17.pdf „Socio-economic Survey 2016–17“ Проверете ја вредноста |url= (help) (PDF). AP State Portal. Government of Andhra Pradesh. стр. 3. Посетено на 12 June 2017.
  2. „Demography“ (PDF). Official portal of Andhra Pradesh Government. Government of Andhra Pradesh.
  3. „Andhra Pradesh Budget Analysis 2018–19“ (PDF). PRS Legislative Research. Посетено на 10 March 2018.

Надворешни врскиУреди