Андранско-хуски јазик

Андранско-хускиот е мануски јазик, дел од подгрупата на адмиралитетски јазици, од групата на океански јазици и од семејството на австронезиски јазици. Јазикот се зборува на островите Андра и Хус во покраината Манус во Папуа Нова Гвинеја од околу 1310 жители според податоците од 2000 година.[1]

Андранско-хуски јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
ПодрачјеМануски Остров
Говорници1,310  (2000)[1]
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3anx

НаводиУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди