Андома (руски: Андома) е река во Витегорскиот регион во Вологодската област во Русија. Истекува од езерото Гроптозеро и е притока на езерото Онега. Таа е дола 156 километри, а површината на нејзиниот слив е 2,570 километри квадратни. Главната притока на Андома е Самина (десно).

Андома
Андома 3.jpg
Svir-Onezhskoe ozero.png
Локација на Андома во езерото Онега - басенот на Свир
Изворно имеруски: Андома
Местоположба
ДржаваРусија
Физички особености
Извор 
 • местоезеро Гроптозеро
УстиеОнега (езеро)
 • координати
61°17′07″ N; 36°23′56″ E / 61.2852° СГШ; 36.3989° ИГД / 61.2852; 36.3989Координати: 61°17′07″ N; 36°23′56″ E / 61.2852° СГШ; 36.3989° ИГД / 61.2852; 36.3989
 • надморска височина
33м
Должина156 км
Големина на сливот2,570 км2
Особености на сливот
ТечениеОнега (езеро)

ОписУреди

Речниот слив на Андома зафаќа голем дел од северниот дел на Витегорската област. Реката тече низ ридовите Андома, а сливот содржи многу езера од глацијално потекло. Најголемото езеро во сливот на Андома е езерото Ајнозеро .

Изворот на Андома е во системот на езера во северниот дел на областа Витегорски. Реката тече во општа насока на југ, се врти кон запад и на крајот северозападна. Долниот тек на Андома е населен. Во селото Сорокопоље, Андома ја прифаќа Самина од десно, а низводно од ова место формира делта додека се влева во езерото Онега.

Кратка патека на автопатот што ги поврзува Вологда и Медвежјегорск преку Витегра и Пудож поминува покрај Андома, преминувајќи преку мост во селото Сорокопоље.

Помеѓу 1927 и 1957 година, Андомски регион со центар во селото на Андомски Погост постоел, најпрво во Ленинградска област, од 1937 година наваму, во Вологсдоската област.[1] Во 1957 година, регионот е укината и споен во Витегорската област. И село, сместено низводно од Сорокопоље, и областа биле именувани по Андома.

НаводиУреди

  1. Андомский район (авг. 1927 – сент. 1937). Система классификаторов исполнительных органов государственной власти Санкт-Петербурга. Посетено на 16 November 2011.[мртва врска]

Надворешни врскиУреди