Ангелски шепот

Ангелски шепот е филм во режија на Ник Хам, со Поли Вокер, Винсент Перез, Франко Неро и Пенелопе Круз во главните улоги.

СодржинаУреди

Дејството на филмот се одвива во 1930-тите. Мерли Ловел ненадејно ја напушта Ирска поради притисокот од нејзиниот свршеник, кој е ирски политички активист. Таа заминува во Шпанија, каде работи како гувернанта во тогашното најмоќно семејство, што не претставува најсреќен избор во периодот на владеење на диктаторот Франко.[1][2]

НаводиУреди

  1. Антена, број 843, 22.8.2014, стр. 26.
  2. „Ангелски шепот“, Антена, број 870, 27.2.2015, стр. 21.