Американска пита 2

Американска пита 2 (англиски: American Pie 2) — американска младешка комедија од 2001 г., во режија на Џејмс Б. Роџерс, по сценарио на Адам Херц и Дејвид Х. Продолжение на комедијата „Американска пита“ од 1999 г., тоа е втор филм од серијата „Американска пита“. Во филмот играат Џејсон Бигс, Шенон Елизабет, Алисон Ханиган, Крис Клајн, Наташа Лион, Томас Ијан Николас, Тара Рид, Шон Вилијам Скот, Мина Сувари, Еди Кеј Томас и Јуџин Леви. Филмот ги следи сексуалните подвизи на пет пријатели — Џим, Кевин, Стифлер, Оз и Финч — и нивните обиди да ја направат најдобрата летна забава досега на една летна плажа во Мичиген.[3][4]

„Американска пита 2“
Филмскиот плакат
РежисерЏејмс Б. Роџерс
Главни улоги
МузикаДејвид Лоренс
КинематографијаМарк Ирвин
МонтажаЛари Мадарас
Стјуарт Х. Папе
СтудиоLivePlanet
Zide/Perry Productions
ДистрибутерUniversal Pictures
Премиера10 август 2001 г.
Времетраење100 минути[1]
Земја САД
Јазик
Буџет30 милиони долари
Бруто заработка287,6 милиони долари[2]

Содржина уреди

Џим Левенстин, Кевин Маерс, Крис „Оз“ Острајхер и Пол Финч си го поминуваат летото дома по завршувањето на факултетот и присуствуваат на забава организирана од Стив Стифлер, која на крајот е прекината од полицијата. Вдахнати од братот на Кевин, тие решаваат да изнајмат куќа на плажата на езерото Мичиген и да организираат голема забава за крајот на летото, преземајќи молерски работи за да ја покријат киријата.

Џим добива изненаден повик од неговата поранешна љубовница Надја, најавувајќи ја нејзината посета. Барајќи сексуално искуство, Џим се обраќа на својата пријателка Мишел за помош по понижувачка случка на концерт во кампот. Групата организира мала забава, што води до непријатни разговори меѓу Кевин и неговата поранешна девојка Вики за нивните сексуални искуства на факултет. Оз се обидува да има телефонски полов однос со својата девојка Хедер, која студира во странство во Шпанија, но нивниот миг е прекинат од Стифлер.

За време на нивната молерска работа, Стифлер претпоставува дека две потстанарки се лезбијки и влегува во нивната куќа за да најде докази додека се отсутни. Џим и Финч се обидуваат да го спречат, но кога девојките се враќаат, ситуацијата добива неочекуван пресврт. Девојките, нудејќи сексуални услуги за надомест, ги заведуваат момците. Меѓутоа, кога Стифлер ќе ги одведе работите предалеку, разголувајќи се по барањето да ги гледа момците како вршат полови дејства, Финч и Џим си заминуваат згрозени.

Џим бара повеќе совети за секс од Мишел, ризикувајќи да биде изложен од раководителот на кампот. Стифлер ја запознава групата со порнографија, а Џим по грешка користи суперлепак наместо мазилка (масло за полов однос), што доведува до привремена, иако непријатна ситуација за неговиот пенис. Финч навлегува во тантра (вид индиска јога), очекувајќи да ги искористи своите новооткриени вештини со мајката на Стифлер, но наместо тоа, по грешка се среќава со малиот брат на Стифлер.

Надја пристигнува неочекувано рано, предизвикувајќи недоумица кај Џим, чиј процес на заздравување сѐ уште не е завршен. Џим и Мишел се преправаат дека се пар, но Надја сфаќа дека Мишел е заљубена во него. Ноќта на забавата, Мишел организира лажно раскинување, дозволувајќи му на Џим да оди по Надја. Меѓутоа, за време на забавата, Џим сфаќа дека е заљубен во Мишел. Тој го прекинува неговиот миг со Надја, и на крајот се помируваат, враќајќи се заедно на забавата.

Шерман успешно ја воодушевува Надја со својата необична личност — „Шерминаторот“. Кевин е разочаран од доаѓањето на Вики со едно момче и се упатува кон плажата. Оз е пријатно изненаден кога Хедер се појавува рано. Групата го поддржува Кевин, кој се бори со животот после средно, убедувајќи го повторно да се приклучи на забавата. Сите се помируваат, а Кевин ѝ се извинува на Вики. Двете женски за кои се претпоставувало дека биле лезбијки се приклучуваат на забавата, влегувајќи во тројка со Стифлер.

Следниот ден, како што групата се подготвува да замине, пристигнува кола, откривајќи ја мајката на Стифлер внатре. Таа и Финч заминуваат заедно, имајќи полов однос во колата.

Улоги уреди

Глумец Улога
Џејсон Бигс Џим Левенстин
Шенон Елизабет Надја
Алисон Ханиган Мишел Флаерти
Крис Клајн Крис „Оз” Острајхер
Наташа Лион Џесика
Томас Ијан Николас Кевин Маерс
Тара Рид Викторија „Вики” Лејтам
Шон Вилијам Скот Стив Стифлер
Мина Сувари Хедер
Еди Кеј Томас Пол Финч
Јуџин Леви Ноа Левенстин
Крис Овен Чак „Шерминаторот” Шерман
Моли Чик г-ѓа Левенстин
Џенифер Кулиџ Џенин Стифлер
Џон Чо Џон
Џастин Ајсфелд Џастин

Наводи уреди

  1. „American Pie 2“. British Board of Film Classification.
  2. „American Pie 2 (2001)“. Box Office Mojo. Посетено на 2018-11-17.
  3. Ebert, Roger. „American Pie 2 movie review & film summary (2001) | Roger Ebert“. https://www.rogerebert.com/ (англиски). Посетено на 2024-01-08. Надворешна врска во |work= (help)
  4. „American Pie 2“. IGN. декември 7, 2001. Архивирано од изворникот јули 13, 2022. Посетено на април 8, 2023.

Надворешни врски уреди

 
Викицитат има збирка цитати поврзани со: