Амасија (покраина)

Амасија (турски: Amasya) е покраина во северна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Амасија. Покраината има 352 452 жители (2006) и плоштина од 5 520 кв.км. Разделен е на 7 општини.

Amasya
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Amasya во Турција
Местоположба на покраината Amasya во Турција
ЗемјаТурција
РегионЦрно Море
Површина
 • Total5.520 км2 (2,130 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total334.786
 • Густина61/км2 (160/ми2)
Повик. бр.0358
Рег. таб.05

НаводиУреди

Координати: 40°41′59″N 35°41′11″E / 40.69972° N; 35.68639° E / 40.69972; 35.68639