Алија Иса (родена 2001 година) е еден од шесте бегалци во Параолимпискиот тим за бегалци на Летните параолимписки игри 2020 година кои се натпреваруваа на одложените параолимписки игри во Токио. Иса е со седиште во Атина. Таа беше првата жена со падобран што ги претставуваше бегалците кога се натпреваруваше во клупско фрлање .Ден пред свеченото отворање беше одлучено да има двајца знаменосци и тоа да бидат Иса и Абас Карими.[1] Иса беше осми во клупското фрлање.

Животот

уреди
 
Параолимпискиот тим за бегалци беше првиот што влезе на свеченото отворање на 24 август 2021 година

Иса е роден во Грција во 2001 година. Нејзиниот татко Мохамент Иса и нејзината мајка Фатима Најџар биле бегалци од Сирија. Нејзиниот татко прв пристигнал во Грција каде што работел како кројач. По четири години, тој имал доволно средства да плати мајката на Иса и нивните деца да му се придружат во 2000 година. Следната година се роди Иса. Кога имала четири години, се разболела од инфекција која предизвикала оштетување на мозокот,[2] што резултирало со физички и интелектуални оштетувања.[2][3]

Иса трпела дискриминација во основно училиште, но знаела дека нејзиниот татко има амбиции за неа и сака таа да биде лекар. Нејзиното средно училиште било резервирано за лица со попреченост, па така малтретирањето и задевањата завршиле. Во ова училиште таа го открила физичкото образование. Еден од првите спортови што ги проба беше боча, но тренерот ја забележа нејзината сила и ја натера да се обиде да фрла работи. Иса стана редовен во спортскиот клуб за инвалиди Тиртајос.[2] Таа е невообичаена во нејзиниот статус на спортистка; шемата во Грција за поттикнување на спортистите со посебни потреби привлече педесет мажи, но само неколку жени како Иса.[2]

Кога Иса имала шеснаесет години, нејзиниот татко починал во Норвешка каде што отишол да се обиде да се опорави од рак. Постарата сестра на Иса беше мажена и живееше во Норвешка. Со текот на времето, целото семејство се вратило во Грција бидејќи не можеле да останат во Норвешка. Во Грција семејството официјално стана бегалци.[2]

Иса се натпреварува во клупско фрлање, настан за спортисти кои не можат да се натпреваруваат во фрлање диск или копје.[4] Иса се пласираше на четвртото место во женското клупско фрлање на Светското параатлетско Европско првенство 2021 година во Бидгошч, Полска.[4] Таа рече дека спортувањето прави да се чувствува посилна и ја зголеми нејзината самодоверба: „Би сакала да им кажам на луѓето дека ако имаат дете со хендикеп како мене, не го чувајте скриено дома. Охрабрете го да спортува.“[4]

Во јуни 2021 година, Иса беше избран со пет мажи да стане Параолимписки тим за бегалци што ќе ги претставува бегалците на Летните параолимписки игри 2020 година во Токио. Нејзината кандидатура ја објави британската глумица и амбасадор на добра волја на УНХЦР Гугу Мбата-Ро, која рече: „Ќе ги застапувате жените бегалци низ целиот свет“.[5] Тимот беше предводен од шефот на мисијата Илеана Родригес, која претходно беше падобран пливач за Соединетите држави во 2012 година.[6] Меѓу другите пет е Ибрахим Ал Хусеин, кој исто така е од Сирија и живее во Атина.[6] Иса стана првата жена што се натпреваруваше како член на Параолимпискиот тим за бегалци.[7] Таа, исто така, беше првата спортистка која влезе на церемонијата на отворањето на Параолимпијадата бидејќи бегалскиот тим беше прв во поворката.[8] Еден ден пред церемонијата на отворањето во Токио, беше одлучено дека ќе има двајца носители на знамиња, Иса и пливачот Абас Карими.[1]

Иса беше осми на Ф32 Клуб фрлање во Токио. Роза Козаковска од Полска беше прва со најдолго фрлање досега од 28,74 метри; Украинката Анастасија Москаленко го освои среброто, а Мунија Гасм од Алжир ја освои бронзата.[9]

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „Issa and Karimi named Tokyo 2020 flagbearers for Refugee Paralympic Team“. www.insidethegames.biz. 23 August 2021. Посетено на 2021-08-24.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 „Father's dream driving first ever woman Para refugee athlete towards Tokyo 2020“. International Paralympic Committee (англиски). Посетено на 2021-06-30.
  3. Goodman, Eric (June 30, 2021). „Paralympic Refugee Team, led by world medalist Karimi, aims to spread 'message of hope' in Tokyo“. NBC. Посетено на July 23, 2021.
  4. 4,0 4,1 4,2 „Alia, la première femme réfugiée paralympique aux Jeux de Tokyo 2020“. ICILome.com (French). July 8, 2021. Посетено на July 23, 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  5. Khurana, Manpriya (July 2, 2021). „Meet the six-member Refugee Paralympic Team of Tokyo 2020; Journey from refugee camps to Olympics“. International Business Times. Посетено на July 23, 2021.
  6. 6,0 6,1 Refugees, United Nations High Commissioner for. „IPC announces six athletes to compete for the Refugee Paralympic Team at the Tokyo 2020 Paralympic Games“. UNHCR (англиски). Посетено на 2021-06-30.
  7. Azzi, Alex (July 4, 2021). „Refugee Paralympic Team will include first ever woman (100 days, 100 ways)“. NBC Sport. Архивирано од изворникот на 2023-01-23. Посетено на July 23, 2021.
  8. „Refugee Paralympic Team: Meet the six athletes who will compete at the Games“. Tokyo 2020 (англиски). Архивирано од изворникот на 9 јули 2021. Посетено на 2021-07-01.
  9. „Mayhugh breaks world record twice on Tokyo 2020 Paralympics athletics opener“. www.insidethegames.biz. 2021-08-27. Посетено на 2021-09-02.