Алипиј (византионски епископ)

Алипиј бил епископ на Византион во периодот од 154 до 166 година[1]. Негов претходник бил Лаврентиј, а негов наследник е Пертинакс.

Алипиј
Цариградски патријарси
Ракоположен166
Службата завршила169
ПретходникЛаврентиј
НаследникПертинакс

Бил на престолот во времето на прогоните на христијаните во времето на Марко Аурелиј.

Наводи уреди

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-03-23. Посетено на 2012-04-04.