Алесандро Микеле
Микеле во 2015
Роден(а)25 ноември 1972(1972-11-25)(51 г.)
Рим ,Италија
ЗанимањеМоден дизајнер
Активен период1994–сега
ЗвањеКреативен директор на Гучи
ПартнерЏовани Атили

Алесандро Микеле (роден на 25 ноември 1972 година) е италијански моден дизајнер кој неодамна бил креативен директор на Гучи, италијанската модна луксузна куќа каде што работел од 2002 година.[1] Познат по своите максималистички дизајни, Алесандро Микеле ја оживеал популарноста на Гучи, особено со естетика на Geek-Chic. Тој бил одговорен за сите колекции на Гучи и имиџот на глобалниот бренд[2] од јануари 2015 година додека не се повлекол од улогата во ноември 2022 година.[3]

Биографија

уреди

Раниот живот

уреди

Алесандро Микеле пораснал во Рим. Неговиот татко бил техничар на Алиталија, а мајка му асистент на директор на филм.[4][5]

Во раните 1990-ти, Алесандро Микеле ги завршил студиите за моден дизајн на Академија за костими и мода во Рим, каде научил да дизајнира и театарски костими и модни облеки.[6]

Кариера

уреди
 
Два ансамбли од Микеле за Гучи изложени за време на изложбениот Камп на Мет Белешки за модата

Во 1994 година, Алесандро Микеле го напуштил Рим за да работи во Лес Копеинс, италијанска фирма за трикотажа со седиште во Болоња. Три години подоцна, тој им се придружил на Силвија Вентурини Фенди и Карл Лагерфелд во луксузната куќа Фенди.[7][8] Тој работел со Фрида Џанини и бил назначен за виш дизајнер на додатоци, задолжен за кожни производи на брендот.[9]

Во 2002 година, Том Форд, креативниот директор на Гучи од 1994 до 2004 година, го поканил Алесандро Микеле да работи во канцеларијата за дизајн на фирмата со седиште во Лондон. Првично бил задолжен за дизајнот на чанти на компанијата.[10] Во 2006 година, Алесандро Микеле бил именуван за виш дизајнер на кожни производи на Гучи, а во 2011 година, бил промовиран за вонреден креативен директор на Фрида Џанини,[11] креативен директор на Гучи од 2005 година.[10] Во 2014 година, италијанскиот дизајнер станал и креативен директор на Ричард Џинори, фирентинскиот порцелански бренд купен од Гучи во јуни 2013 година.[12]

Креативен директор на Гучи

уреди

Во јануари 2015 година, Марко Бизари побарал од Алесандро Микеле да дејствува како привремен креативен дизајнер за јануарското шоу за машка облека, давајќи му една недела да ги преобликува оригиналните дизајни на Фрида Џанини.[13] Микеле го прифатил предизвикот и вовел „ново Гучи: неконформистичко, романтично, интелектуално“.[14] Два дена подоцна, Керинг го назначил Алесандро Микеле за креативен директор на Гучи, со цел повторно да ги измисли реквизитите на Гучи во услови на намалена продажба.[15] Еден месец подоцна, Микеле вовел „софистицирано, интелектуално и андрогино чувство“ за Гучи за време на неговото прво шоу за женска колекција.[2]

Додека создавал иконски производи, како што е чантата Дионисус,[16] Алесандро Микеле, исто така, повторно ги вовел класиците на Гучи, вклучувајќи го и логото со двојно G.[17] Тој се оддалечил од реквизитите „Секси Гучи“ на Том Форд[18] и ја феминизирал машката облека на Гучи („можеш да бидеш помажествен покажувајќи ја својата женственост“).[19] Тој повторно го употребил слоганот „My Body My Choice“, дизајнот на извезена матка и датумот „22.05.1978“ (датумот на кој абортусот стана заштитен од италијанските судови),[20] трансформирајќи го брендот во постродово запросување.[21] Додал драматична ренесансна компонента во духот на Гучи,[22] го заменил модернистичкиот мебел на Палацо Алберини-Цичиапорци (дизајнерско седиште на Гучи во Рим) со антиквитети,[23] и избрал згради од историско значење за неговите театарски претстави.[24]

Во 2016 година, за музејот Гучи во Фиренца, Алесандро Микеле курирал две дополнителни простории посветени на колекциите на Том Форд.[25] Од отворањето на книжарницата Гучи Вустер во Њујорк во 2018 година, Микеле сезонски придонесува за чување на артиклите во продавницата.[26] Во октомври 2018 година, тој бил кокуратор со Маурицио Кателан на 2-месечната уметничка изложба на Гучи „Уметникот е присутен“ во Шангај.[27]

Во 2019 година, Алесандро Микеле ја оживеал колекцијата Убавина на Гучи,[28] и Гучи ја лансирал својата прва фина колекција накит, која тој ја дизајнирал.[29]

Работа

уреди

Таткото на Алесандро Микеле исто така бил страствен уметник кој често го носел својот син во музеите. Неговото семејство го поттикнало неговиот интерес за модата уште на рана возраст. Како тинејџер читал британски списанија и бил љубител на лондонскиот пост-панк и њу романтичен уличен стил.[4][5] Неговите дизајни се опишани како еклектични, блескави и максималистички, речиси психоделични и извлечени од неколку влијанија кои се протегаат од кино и театар до пост-панк, кроше и гламур.[30][31]

Алесандро Микеле се нарекува себеси како уметнички археолог - историчар на облеката - наместо креативен директор, сметајќи дека облеката е бесмислена без историски контекст.[24] Во неговиот моден ренесансен процес, тој истражува како украсувањето и украсувањето се користеле низ вековите, донесувајќи калеидоскопска мешавина на времиња и култури што резонира со идејата за „асемблирање“ на Жил Делез.[32]

Личен живот

уреди

Микеле е отворено геј. Живее во Рим со својот долгогодишен партнер, професор по урбанистичко планирање, Џовани Атили.[33]

Награди и награди

уреди
 • 2015: Награда за најдобар моден дизајнер на годината на Модните награди на Британскиот совет[34]
 • 2016: Награди на Советот на модни дизајнери на Америка[35][36]
 • Награда за меѓународен дизајнер на аксесоари за 2016 година на Модните награди на Британскиот совет[34][37]
 • 2016: Награда за мажи на годината GQ за најдобар дизајнер[38]
 • 2017: Наведен во HB100 на Hypebeast[39]
 • 2017: Time 100 највлијателни луѓе[40]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
 1. Zargani, Luisa; Foley, Bridget (21 January 2015). „Gucci Confirms Alessandro Michele as Creative Director“. WWD (англиски). Посетено на 2020-07-19.
 2. 2,0 2,1 Mesco, Manuela (25 February 2015). „Fashion Executive Sets About Fixing Gucci“. Wall Street Journal (англиски). ISSN 0099-9660. Посетено на 2020-07-19.
 3. Paton, Elizabeth. „Major Gucci Shake-Up as Designer Steps Down“. nytimes.com. New York Times. Посетено на 23 November 2022.
 4. 4,0 4,1 Polan, Brenda; Tredre, Roger (2020). The great fashion designers (Second. изд.). London: Bloomsbury Publishing. ISBN 978-1-350-09161-0. OCLC 1132342390.
 5. 5,0 5,1 Празен навод (help)
 6. „Alessandro Michele“. The Business of Fashion (англиски). Посетено на 2020-07-19.
 7. Bowles, Hamish (June 23, 2015). „Inside the House of Gucci: Meet the New Creative Director“. Vogue (англиски). Посетено на 2020-07-19.
 8. Armstrong, Lisa (February 20, 2019). 'Being with him was like being with a very clever 14-year-old': Gucci's Alessandro Michele pays tribute to Karl Lagerfeld“. The Telegraph (англиски). ISSN 0307-1235. Посетено на 2020-07-19.
 9. Piskorz, Juliana (May 3, 2019). „Met Gala 2019: Everything you need to know about Alessandro Michele“. Evening Standard (англиски). Посетено на 2020-07-19.
 10. 10,0 10,1 Frankel, Susannah (February 15, 2018). "People Need Reality" Alessandro Michele on his Gucci“. AnOther (англиски). Посетено на 2020-07-19.
 11. „Gucci: A Renaissance Brought to Life by Alessandro Michele“. Volupt Art. 17 November 2018.
 12. „So, Who is Alessandro Michele?“. The Fashion Law (англиски). January 21, 2015. Архивирано од изворникот на 2020-07-19. Посетено на 2020-07-19.
 13. Amed, Imran (2015-09-22). „Reinventing Gucci“. The Business of Fashion (англиски). Посетено на 2020-07-19.
 14. Tim Blanks, Fall 2015 menswear Gucci, Vogue, 19 January jj2015
 15. Marriott, Hannah (21 January 2015). „Gucci names accessories chief Alessandro Michele as creative director“. The Guardian (англиски). ISSN 0261-3077. Посетено на 2020-07-19.
 16. „The Dionysus Bag: An Icon For a New Century“. Icon-icon.com. July 26, 2017.
 17. Sarah Royce-Greensill, Gucci's Alessandro Michele and the rebirth of the logo, The Telegraph, 10 May 2016
 18. Michael Erbert, Sven Michaelsen, The Book of Gucci According to Alessandro Michele, 032c, 10 September 2018
 19. Yotka, Steff (29 January 2020). „Alessandro Michele And Fashion's Genderless Revolution“. GQ (англиски). Посетено на 2020-07-19.
 20. Brara, Noor (30 May 2019). „Gucci's Alessandro Michele Took a Stand in Favor of a Woman's Right to Choose in His New Show at Rome's Capitoline Museums“. Artnet (англиски). Посетено на 2020-07-19.
 21. Murray, Georgia (19 February 2020). „Gucci Just Turned The Backstage Area Into The Catwalk“. Refinery 29 (англиски). Посетено на 2020-07-19.
 22. Friedman, Vanessa (24 February 2016). „Gucci's 70 Shades of Renaissance“. The New York Times (англиски). ISSN 0362-4331. Посетено на 2020-07-19.
 23. Празен навод (help)
 24. 24,0 24,1 Stoppard, Lou (30 August 2019). „Alessandro Michele — National treasures“. Financial Times. Посетено на 2020-07-19.
 25. Solomatina, Ira. „Why Tom Ford's Tenure at Gucci Was so Memorable“. Sleek (англиски). Посетено на 2020-07-19.
 26. Petrarca, Emilia (20 November 2018). „Gucci's Latest Drop? Books!“. The Cut (англиски). Посетено на 2020-07-19.
 27. Lai, Cherry (22 October 2018). „The Artist Is Present: Inside Gucci's Art Exhibition In Shanghai“. Tatler Hong Kong. Посетено на 2020-07-19.
 28. Pike, Naomi (May 3, 2019). „Gucci To Relaunch Make-Up Collection Under The Creative Direction Of Alessandro Michele“. Vogue (англиски). Посетено на 2020-07-19.
 29. Blanc, Emeline (July 5, 2019). „Gucci unveils its first fine jewelry collection“. Vogue Paris (англиски). Посетено на 2020-07-19.
 30. Brenda Polan, Roger Tredre, The Great Fashion Designers: From Chanel to McQueen, the names that made fashion history, Bloomsbury Publishing, 9 January 2020
 31. Anders Christian Madsen, Gucci's poetry of luxury, I-D Vice, 18 April 2016
 32. Rebecca Mead, Gucci's renaissance man, The New Yorker, 12 September 2016
 33. Празен навод (help)
 34. 34,0 34,1 Armstrong, Lisa (November 25, 2015). „Gucci's Alessandro Michele crowned International Fashion Designer of the Year“. telegraph.co.uk. Посетено на 9 September 2018.
 35. Alessandro Michele, Gucci CFDA.com
 36. Cope, Rebecca (2016-06-07). „The CFDA Fashion Awards 2016 winners“. Harper's BAZAAR (англиски). Посетено на 2020-07-27.
 37. Conlon, Scarlett (December 5, 2016). „The Fashion Awards 2016: The Winners“. Vogue (англиски). Посетено на 2020-07-27.
 38. „All the winners at GQ Men of the Year 2016“. Gucci (англиски). 6 September 2016. Посетено на 2020-07-27.
 39. „Alessandro Michele“. HYPEBEAST. Посетено на 2018-02-13.
 40. Празен навод (help)

Надворешни врски

уреди