Акомајо (шпан. Acomayo) е еден од седумте окрузи во покраината Акомајо, Перу.[1]

Акомајо
Acomayo
Округ
Држава Перу
РегионКуско
ПокраинаАкомајо
Главен градАкомајо
Управа
 • ГрадоначалникМојсес Рамос Виљарес
Површина
 • Вкупна141,27 км2 (5,454 ми2)
Надм. вис.&100000000000032070000003.207 м
Население (2005)
 • Вкупно5.062
 • Густина0,36/км2 (0,93/ми2)
Час. појасPET (UTC-5)
UBIGEO080201

Наводи

уреди

Поврзано

уреди