Адела Рингелет

аргентински астроном

Адела Емилија Рингелет (шпански: Adela Emilia Ringuelet; 27 март 1930 - 26 април 2023) — аргентинска астрофизичарка и астроном во опсерваторијата Феликс Агилар во Аргентина.[1]

Адела Рингелет
РоденЛа Плата Уреди на Википодатоците
Починал26 април 2023 Уреди на Википодатоците
Ла Плата Уреди на Википодатоците
СопружникХорхе Сааде Уреди на Википодатоците

Таа е ко-основач на аргентинската астрономска асоцијација ( шпански: Asociación Argentina de Astronomía ) и активен член на Меѓународниот астрономски сојуз (ИАУ), каде што била поврзана со неколку нејзини комисии. Од 2017 година, таа е член на Одделот Г на IAU, „Ѕвезди и Ѕвездена физика“. Нејзиното истражување вклучува повеќе од 100 публикации од областа на ѕвездената спектроскопија.[2]

Родена во Ла Плата, Аргентина, студирала астрономија на Escuela Superior de Astronomía y Geofísica со нејзините соученички Нора Шрајбер и Елза Гутиерез. Во 1958 година, таа започнала да работи во опсерваторијата Феликс Агилар. Таа била мажена со истакнатиот аргентински астрофизичар Хорхе Сааде (1915–2012), директор на опсерваториите Ла Плата и Кордоба и поранешен претседател на IAU, со кого објавила за ѕвездената спектроскопија.[3]

Астероидот од главниот појас 5793 Рингуелет, откриен од персоналот на опсерваторијата Феликс Агилар во Ел Леонсито во 1975 година, бил именуван во нејзина чест. Наводот за именување бил објавен на 26 септември 2007 година ( M.P.C. 60727 ).[4]

Поврзано уреди

  • 2605 Сааде — астероид од главниот појас наречен по Хорхе Сааде

Наводи уреди

  1. (1975) Pikelner. Berlin, Heidelberg: Springer Berlin Heidelberg. стр. 159–159.
  2. Cruzado, Alicia; Ringuelet, Adela E. (2000). „On the Fe II Dielectronic Recombination in Stellar Envelopes“. International Astronomical Union Colloquium. 175: 492–493. doi:10.1017/s0252921100056335. ISSN 0252-9211.
  3. (2605) Sahade (англиски). Berlin, Heidelberg: Springer Berlin Heidelberg. 2007. стр. 213–213. doi:10.1007/978-3-540-29925-7_2606. ISBN 978-3-540-00238-3.
  4. Williams, Gareth V.; Spahr, Timothy B. (2015). Minor Planet CenterMinor Planet Center (MPC). Cham: Springer International Publishing. стр. 719–730.