Австралски Острови

Координати: 23°0′S 150°0′W / 23.000° ЈГШ; 150.000° ЗГД / -23.000; -150.000

Австралски Острови (француски: Îles Australes) или Туха Пае (австралски: Tuha'a Pae) — архипелаг во Тихиот Океан, најјужната островска група во Француска Полинезија, која е дел од Франција. Географски, Австралските Острови се составени од две посебни островски групи: Тупуајски Острови и Басови Острови. Луѓето се познати по плетењето пандан.[2] Вупната површина на островите е околу 150 км2 и живеат околу 6.300 луѓе. Тупуаи се смета за административен главен град.

Tuha'a Pae
Познат и како Îles Australes
Географија
МестоТихи Океан
АрхипелагПолинезија
Вкупно острови7
Поголеми островиТупуаи, Руруту, Раивавае, Рапа Ити
Површина148 км2
Управување
Франција
прекуморска заедницаФранцуска Полинезија
Најголема населбаРуруту (pop. 2,322)
Демографија
Население6,820[1] (2012)
Густина43 /km2 (111 /sq mi)
Карта на Австралските Острови.

Острови уреди

Марија и Маротири не се погодни за живот, како и малите островчиња околу главните острови кои се наведени погоре.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Institut Statistique de Polynésie Française (ISPF). „Recensement de la population 2012“ (француски). Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-02-02. Посетено на 2012-08-01.
  2. „Australs Resorts“. Tahiti Travel Planners. Архивирано од изворникот на 2020-04-30. Посетено на 16 December 2014.

Надворешни врски уреди