Авила (шпански: Ávila) — град кој се наоѓа во истоимената покраина, во автономната област Кастиља и Леон во Шпанија.

Авила
Ávila de los Caballeros
Ávila del Rey
Ávila de los leales
Авила со ѕидините
Авила со ѕидините
Знаме на АвилаАмблем на Авила
Амблем
Гесло: Una ciudad para todos...
(шпански за "Град за секого...")
Местоположба
Местоположба
Координати: 40°39′N 4°41′W / 40.650° СГШ; 4.683° ЗГД / 40.650; -4.683
Country subdivision_type = ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
Управа
 • ГрадоначалникМигел Анхел Гарсија Нието (ПП)
Површина
 • Земјишна231,9 км2 (895 ми2)
Надм. вис.&100000000000011820000001.182 м
Население (2018)
 • Вкупно57,657[1]
 • Густина226,87/км2 (58,760/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.05001 - 05006
Повик. бр.34 (Spain) + 920
Мреж. местоhttp://www.avila.es

Познати личности

уреди

Наводи

уреди
  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт