Џон Севиџ (англиски: John Savage; роден како Џон Смили Јангс; р. 25 август 1949)[1] е американски глумец,[2] најпознат по своите улоги во филмовите Ловец на елени,[3] Кромидово поле, Коса, Салвадор, Во дубиозна битка и телевизиските серии Голијат и Твин Пикс. Исто така, е познат по својата улога како Доналд Лидекер во телевизиската серија Темниот ангел.[2]

Џон Севиџ
Роден(а)Џон Смили Јангс
25 август 1949.(1949-08-25)(74 г.)
Олд Бетпејџ, Њујорк,  САД
Занимањеглумец
СопружникСузан Јангс (1967–1969; разведен; 2 деца)
Санди Шулц (1993–2003; разведен)
ПартнерБланка Бланко (2008-денес)
ДецаЏенифер Јангс (р. 1968)
Лахлан Јангс

Животопис уреди

Севиџ е роден во Олд Бетпејџ, Њујорк, во семејството на до домаќинката Муриел Јангс, родена Смили, и Флојд Џонс Јангс, продавач на осигурување, кој служел во Гвадалканал за време на Втората светска војна со Морскиот корпус на Американската армија. Неговите сестри се Робин Јангс (радио и телевизиска личност) и глумицата Гејл Јангс. Неговиот брат е глумецот Џим Јангс.

Кариера уреди

Една од најзначајните улоги на Севиџ е Клод Буковски во филмот „Коса“ на Милош Форман од 1979 година.[4][5] Неговата прва главна филмска улога била Стивен Пушков во филмот „Ловец на елени“ од 1978 година, приказна за група руски и американски челични работници за време на Виетнамската војна, заедно со Роберт Де Ниро и Кристофер Вокен.[6] 40-годишнината на филмот беше одбележан во 2018 година.[7] Исто така, тој имал главна улога во филмот „Кромидово поле“ од 1979 година, кој пак е врз основа на вистинската приказна за личната борба на полицаецот Карл Хетингер, откако бил сведок на убиството на неговиот партнер.

Во доцните 1970-ти, тој настапил во продукцијата на Бродвеј на претставата Дејвид Мамет, американскиот Бафало, спроти Роберт Дувал и Кенет Мекмилан.[8]

Во 1991 година, тој глимел во последниот филм на италијанскиот режисер Лучио Фулчи, „Врата на тишината“, психолошки трилер снимен во Луизијана.[9] Потоа имал кратка улога во филмот „Тенка црвена линија“ од 1998 година,[10] и се појави во улога на Доналд Лидекер во првата и втората сезона на телевизиската серија од 2000 „Темен Ангел“.[11]

Набргу потоа, тој се појавил во улогата на Хенри Скудер во телевизиската серија на HBO помеѓу 2003 и 2005 година.[12] Во 2005 година, тој имал кратко појавување на криминална драма „Закон и ред“ на NBC ..[13] Тој го позајмил својот глас на монолог на насловната песна на албумот „Овој град“ од Стив Смит, кој беше издаден на 18 февруари 2008 година. Во септември 2009 година, тој се појавил во втората епизода од втората сезона на мрежната драма „Фринџ“ на Фокс.[14]

Тој глумел во вестерн трилер на Вернон Мортенсен во 2013 година „Тага“ со Кирк Харис и Мајкл Мадсен.[15] Во 2015 година, тој се појавил во хорор филмот „Приказни за Ноќта на вештерките“. Во 2017 година, тој се појавува во филмовите„Лажни вести“, Последната целосна мерка и Судбинска битка, и на популарната телевизиска емисија "Твин Пикс". Во 2018 година, тој се појави на телевизиското шоу Голијат.

Наводи уреди

 1. U.S. Public Records Index, Volume 1; at ancestry.com
 2. 2,0 2,1 „John Savage“. The New York Times. Архивирано од изворникот на 2014-04-10. Посетено на 2018-08-27.
 3. „John Savage Uses Film To Help His Neighbors“. The New York Times. February 28, 1988.
 4. LLC, New York Media (1979-03-19). New York Magazine (англиски). New York Media, LLC.
 5. Muir, John Kenneth (2007). The Rock & Roll Film Encyclopedia (англиски). Hal Leonard Corporation. ISBN 9781557836939.
 6. Deal, David (2011-10-18). Television Fright Films of the 1970s (англиски). McFarland. ISBN 9780786455140.
 7. Heath, Paul (2018-06-19). 'The Deer Hunter' Celebrates 40th Anniversary With New Trailer & Poster“. The Hollywood News (англиски). Посетено на 2018-07-11.
 8. Mamet, David (2014-07-22). American Buffalo (англиски). Grove/Atlantic, Inc. ISBN 9780802191809.
 9. Winick, Margot (1996-01-01). Spaghetti Nightmares: Italian Fantasy-horrors as Seen Through the Eyes of Their Protagonists (англиски). Fantasma Books. ISBN 9780963498274.
 10. Patterson, Hannah (2007-11-19). The Cinema of Terrence Malick: Poetic Visions of America (англиски). Columbia University Press. ISBN 9780231850117.
 11. Garcia, Frank; Phillips, Mark (2013-09-27). Science Fiction Television Series, 1990–2004: Histories, Casts and Credits for 58 Shows (англиски). McFarland. ISBN 9780786491834.
 12. Terrace, Vincent (2012-11-12). Encyclopedia of Television Shows, 1925 through 2010, 2d ed (англиски). McFarland. ISBN 9780786486410.
 13. Stevens, Dennis J. (2011-04-19). Media and Criminal Justice: The CSI Effect (англиски). Jones & Bartlett Publishers. ISBN 9781449658120.
 14. CNN, By Henry Hanks. „After 100 episodes, 'Fringe' cast bids farewell - CNN“. CNN. Посетено на 2018-07-11.
 15. The Sorrow (A Sierra Nevada Gunfight) (англиски), Посетено на 2018-07-11

Надворешни врски уреди