Џон Чуквуди Утака (роден на 8 јануари 1982 година во Енугу) — поранешен нигериски фудбалер, кој играл на позицијата напаѓач.

Џон Утака
Лични податоци
Роден на 8 јануари 1982(1982-01-08)(42 г.)
Роден во Енугу, Нигерија
Држава Нигерија Нигерија
Висина &100000000000001790000001,79 м
Играчки податоци
Позиција напаѓач
Повлекување 2018
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1997-1998 Енугу Ренџерс Енугу Ренџерс 6 (2)
1998-2000 Ел Мокавлон Ел Мокавлон 45 (11)
2000-2001 Исмаили Исмаили 21 (17)
2001-2002 Ал-Сад Ал-Сад 27 (14)
2002-2005 Ланс Ланс 102 (24)
2005-2007 Рен Рен 63 (22)
2007-2011 Портсмут Портсмут 90 (10)
2011-2013 Монпелје Монпелје 68 (12)
2013-2015 Сиваспор Сиваспор 47 (12)
2016 Исмаили Исмаили 0 (0)
2016 Ногум Ногум 0 (0)
2017 20px|Асуан Асуан 12 (2)
2017-2018 Седан Седан 14 (0)
Репрезентација
2002-2012 Нигерија Нигерија 49 (6)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 25 април 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 септември 2011

Утака има играно за Нигерија на две светски првенства и трипати бил учесник на Африканскиот куп на нациите, од неговото деби во 2002 година.

Личен живот уреди

Тој е постар брат на Петер Утака, кој моментално игра за Пекинг Гуан во Кина.[1]

Титули уреди

  Исмаили уреди

  Портсмут уреди

  Монпелје уреди

Надворешни врски уреди

Наводи уреди

  1. „Џон Утака ќе остане да игра во Премиер лигата за екипата на Портсмут, објаснува брат му“. goal.com. 5 јуни 2009. Посетено на 5 јуни 2009.