Џовани Бернодо

друмски велосипедист

Џовани Бернодо (француски: Giovanni Bernaudeau; р. 25 август 1983 во Фонтни ле Конт, Вандеја) — поранешен француски професионален друмски велосипедист, кој професионално настапувал од 2005 до 2015 година. Тој е син на поранешниот велосипедист и моментален спортски директор Жан Рене Бернодо.

Џовани Бернодо
Бернодо на Четири дена Динкерк 2011
Лични податоци
Цело имеЏовани Бернодо
Роден25 август 1983 (1983-08-25) (37 г.)
Фонтни ле Конт, Франција
Висина1,75 м
Маса62 кг
Податоци за клубот
Мом. клубПовлечен
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2004 Бриош Ла Буланжер (стажант)
Професионални клубови
2005–2015 Буиг Телеком
Последна промена
13 март 2016

ДостигнувањаУреди

2004
2. Париз-Тур за млади
2005
110. Краен пласман Џиро д’Италија
2008
6. Краен пласман Ла Тропикале Амиса Бонго
2011
10. Краен пласман Париз-Корез
2014
9. Краен пласман Ла Тропикале Амиса Бонго

Надворешни врскиУреди

  •   Џовани Бернодо на Ризницата ?
  • Џовани Бернодо на Trap-Friis.dk
  • „Достигнувања на Џовани Бернодо“. Cycling Archives.
  • „Достигнувања на Џовани Бернодо“. Cycling Quotient.