Џејми Андерсон (родена на 13 септември 1990 година) — американска сноубордерка.

Џејми Андерсон
Anderson in 2013
Лични податоци
НационалностАмериканка
Роден(а)13 септември 1990(1990-09-13)(33 г.)
Саут Лејк Тахо, Калифорнија
Занимањеsnowboarder
Висина5 ft 3 in
Тежина119 lb
Спорт
ЗемјаСАД
СпортСкијање на даска

Андерсон има освоено златен медал на Зимските олимписки игри во 2014 година во Сочи и Зимските олимписки игри во 2018 година во Пјонгчанг, станувајќи прва сноубордерка која освоила повеќе од еден олимписки медал[1][2][3].

Наводи уреди

  1. „Jamie Anderson Of U.S. Wins Gold Medal Again In Winter Olympics Slopestyle | HuffPost“. Huffingtonpost.com. Посетено на 2018-02-12.
  2. „Gold medal, the Jamie Anderson way: meditation, incense and candles“. Washington Post. 9 February 2014.
  3. „Sochi 2014: U.S. snowboarder Jamie Anderson delivers under historic pressure to win slopestyle Olympic gold“. Deseret News. 9 February 2014.

Надворешни врски уреди