Џерами Грант

Американски кошаркар


Хјустон Џерами Грант (роден на 12 март 1994 година) е американски кошаркар, крило или крилен центар на Детроит Пистонс.

Џерами Грант


Лични информации
Роден на 12 март 1994(1994-03-12)(30 г.)
Роден во Портланд, Орегон
Националност САД САД
Висина 2,03 м
Тежина 95 кг
Позиција крило, крилен центар
Информации за кариерата
Колеџ Сиракуз
Драфт 2012 / Рунда: 2 / Пик: 39
Избран од:
Филаделфија Филаделфија 76ерс
Проф. кариера 2014—
Моментален клуб
Клуб Детроит Детроит Пистонс
Број 9
Сениорски клубови
Години: Клубови:
2014–2016
2016–2019
2019–2020
2020-
Филаделфија Филаделфија 76ерс
Оклахома Оклахома Тандер
Денвер Денвер Нагетс
Детроит Детроит Пистонс
Репрезентација
2021– САД САД