Џералд Асамоа (роден во Мампонг, 3 октомври 1978) е поранешен германски фудбалер, напаѓач.[1][2]

Џералд Асамоа
Gerald Asamoah – Tag der Legenden 2016 02.jpg
Лични податоци
Роден на 3 октомври 1978 (1978-10-03) (41 г.)
Роден во Мампонг, Гана
Држава Германија Германија
Висина &100000000000001800000001,80 м
Играчки податоци
Позиција напаѓач
Повлекување 8 мај 2015
Младинска кариера
Хановер 96 Хановер 96
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1996-1999 Хановер 96 Хановер 96 79 (29)
1999-2010 Шалке 04 Шалке 04 279 (44)
2010-2011 Ст. Паули Ст. Паули 27 (6)
2012-2013 Гројтер Фирт Гројтер Фирт 27 (5)
2013-2015 Шалке 04 II Шалке 04 II 49 (8)
Репрезентација
2001-2006 Германија Германија 43 (6)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

БиографијаУреди

Роден во Мампонг, Гана, Асамоа и неговото семејство емигрирале во Германија во 1990 година.

Со својата сопруга Линда тој има две деца, близнаците Џејден и Џада, родени на 26 февруари 2007.

Технички карактеристикиУреди

Џералд Асамоа бил многу брз фудбалер, физички силен, со добар дриблинг и добро играл со глава.[3]

НаводиУреди

  1. „Asamoah, Gerald“ (German). kicker.de. конс. 15 July 2013. 
  2. „Asamoah spielt wieder für Schalke“ (German). kicker.de. 15 July 2013. конс. 15 July 2013. 
  3. (англиски) BBC Sport (уред.). „Player Profile“. конс. 12 јули 2012. 

Надворешни врскиУреди