Џамија (Видуше)

Џамија во Видуше — главна и единствена џамија во долнореканското село Видуше.[1] Џамијата е сместена на крајот од селото.

Џамија во Видуше

Поглед на џамијата

Координати: Координати: 41°39′28.8″N 20°35′23.3″E / 41.658000° N; 20.589806° E / 41.658000; 20.589806
Место Видуше
Архитектура
Минариња 1

АрхитектураУреди

Градбата на џамијата има четириаголна основа и пирамидален кров. Градена е од бетонски тули, а покривот е со ќерамиди.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 78. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врскиУреди