Џамија на агите (Топкапи-сарај)

Џамија на агите или џамија Агалар (турски: Ağalar Camii) — џамија која се наоѓа во Истанбул, Турција.

Џамија на агите
турски: Ağalar Camii
Основни податоци
МестоИстанбул, Турција
Припадностислам
Осветен15 век
Духовно-организациски статуснеактивна (музеј)
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Особености
Куполи1
Минариња1
Материјаликамен

Местоположба уреди

Џамијата се наоѓа во дворот на палатата Топкапи-сарај, во населбата Фатих во Истанбул.

Џамијата на агите е најголемата џамија во палатата и една од најстарите градби која датира од 15 век за време на владеењето на Мехмед II. Џамијата била користена од султанот, агите и странците кои престојувале во палатата. Во нејзина близина се наоѓа библиотеката на Ахмед III[1].

Во 1928 година од библиотеката на Ахмед III биле донесени 13.500 турски, арапски, персиски и грчки книги и ракописи во џамијата, од времето на третиот калиф Утман Ибн Афан.

Наводи уреди

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-03-08. Посетено на 2016-01-02.

Надворешни врски уреди