Џамија Зејнеп-султан

(Пренасочено од Џамија Зејнеп Султан)

Џамија Зејнеп-султан (турски: Zeynep Sultan Camii) — џамија која се наоѓа во Истанбул, Турција. Оваа џамија била изградена во 1769 година од страна на архитектот Мехмет Тахир-ага.

Џамија Зејнеп-султан
Zeynep Sultan Camii
Основни податоци
МестоИстанбул, Турција
Припадностислам
Осветен1769
Архитектонски опис
Архитект(и)Мехмет Тахир Ага
Архитектонски типџамија
Особености
Минариња1