Џамија Ал-Хусеин

Џамијата Ал-Хусеин е муслимански храм кој се наоѓа во Каиро, Египет. Овој објект бил изграден во 1154 година во времето на фатимидите, а подоцна бил реконструиран во 1874 година[1] Џамијата е една од главните муслимански светилишта во светот. Во склопот на објектот се наоѓа и мавзолеј изграден во 1154 година.

Џамија Ал-Хусеин
Kairo Al Hussein Mosque BW 1.jpg
Основни податоци
МестоКаиро, Египет
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

НаводиУреди

  1. Williams, Caroline (2004). Islamic Monuments in Cairo : The Practical Guide. American University in Cairo Press – преку ProQuest Ebook Central.[мртва врска]