Ќупри (мост)

мост во Воден, Егејска Македонија

Ќупри (грчки: Κιουπρί) — камен мост од османлиско време во градот Воден, Егејска Македонија.

Ќупри
Κιουπρί
Kioupri, Edessa in August 2020 02.jpg
Поглед на мостот
Координати40°48′10″N 22°2′42″E / 40.80278° СГШ; 22.04500° ИГД / 40.80278; 22.04500Координати: 40°48′10″N 22°2′42″E / 40.80278° СГШ; 22.04500° ИГД / 40.80278; 22.04500
ПреминуваВода
МестоВоден, Егејска Македонија
Особености
Видлачен
Материјалкамен
Вкуп. должина28 м
Ширина3 м
Распони1
Местоположба
Карта

МестоположбаУреди

Мостот ја преминува реката Вода во западниот дел на Воден, на местото каде таа навлегува во градот.

ИсторијаУреди

Овој едносводен камен мост има должина од 28 и ширина од 3 м. Околу него има паркче со стари чинари. Мостот е споменат од патописецот Евлија Челебија во 1668 г. По традиција од него се фрла крстот за Водици. Шведскиот сликар Бертил Кумлиен го насликал мостот и неговата околина при посетата на градот.[1]

НаводиУреди

  1. „Έδεσσα .... "Βυζαντινή Γέφυρα". EdessaCity.gr. Посетено на 21 август 2020.

Надворешни врскиУреди