Љутомер (словенечки: Ljutomer) — град во Општина Љутомер во источна Словенија. Градот е центар на општината Љутомер. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.

Љутомер
Ljutomer
Поглед на Љутомер
Грб на Љутомер
Љутомер is located in Slovenia
Љутомер
Љутомер
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°31′0.3″N 16°12′9.6″E / 46.516750° СГШ; 16.202667° ИГД / 46.516750; 16.202667
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаЉутомер
Површина
 • Вкупна8,00 км2 (3,09 ми2)
Надм. вис.&10000000000000175099999175,1 м
Население (2020)
 • Вкупно3.344
 • Густина420/км2 (1,100/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9240