Јулиј Фридрих (војвода на Виртемберг-Вајлтинген)

Јулиј Фридрих (германски: Julius Friedrich; 3 јуни 1588, во Монбелијар – 25 април 1635, во Стразбур) — првиот војвода на Виртемберг-Вајлтинген.

Јулиј Фридрих
Војвода на Виртемберг-Вајлтинген
На престол1617-1635
ПретходникЈован Фридрих
НаследникРодерик
Роден(а)3 јуни 1588
Монбелијар
Починал(а)25 април 1635
Стразбур
СопружникАна Сабина фон Шлезвиг-Холштајн-Сондербург
Полно име
македонски: Јулиј Фридрих
германски: Julius Friedrich
ДинастијаДинастија Виртемберг
ТаткоФридрих I
МајкаСибила од Анхалт