Родерик (војвода на Виртемберг-Вајлтинген)

Родерик (германски: Roderich; 19 октомври 1618, во Штутгарт – 19 ноември 1651, во Вајлтинген) — војвода на Виртемберг-Вајлтинген. За време на Триесетгодишната војна живеел без покрив над главата и осиромашен главно во Франција и понекогаш се ангажирал во француската, венецијанската и папската воена служба.

Родерик
Војвода на Виртемберг-Вајлтинген
На престол1635-1651
ПретходникЈулиј Фридрих
НаследникМанфред
Роден(а)19 октомври 1618
Штутгарт
Починал(а)19 ноември 1651
Вајлтинген
Полно име
македонски: Родерик
германски: Roderich
ДинастијаДинастија Виртемберг
ТаткоЈулиј Фридрих
МајкаАна Сабина фон Шлезвиг-Холштајн-Сондербург