Јозеф Карл Штилер

германски сликар

Јозеф Карл Штилер (1 ноември 1781 - 9 април 1858) — германски сликар. Од 1820 до 1855 година работел како сликар на кралските дворови на баварските кралеви. Познат е по своите неокласични портрети, особено по Галеријата на убавините во палатата Нимфенбург во Минхен, како и неговиот симболичен портрет на Лудвиг ван Бетовен, кој стана едно од неговите најпознати дела.[1]

Јозеф Карл Штилер
Автопортрет на Штилер, 1806 година
Роден(а)1 ноември 1781
Мајнц, Изборно Кнежевство Мајнц
Починал(а)9 април 1858 (возр. 76)
Минхен, Кралство Баварија
СопружникПаулин Луис Бекерс (в. 1818; п. 1830)
Жозефин фон Милер
 (в. 1833)

Галерија

уреди


Наводи

уреди
  1. Web Gallery of Art