Јаденица (бугарски: Яденица) ― притока на Марица, со должина од 26 км. Извира од Чакарица, помеѓу планините Рила и Родопи,[1] во западна Бугарија. Влегува во Марица кај Белово.

Јаденица
Местоположба
ДржаваБугарија
Физички особености
Устие 
 • место
Марица
 • координати
42°12′58″ N; 24°01′05″ E / 42.2161° СГШ; 24.0181° ИГД / 42.2161; 24.0181Координати: 42°12′58″ N; 24°01′05″ E / 42.2161° СГШ; 24.0181° ИГД / 42.2161; 24.0181
Особености на сливот
ТечениеМарица→ Егејско Море

Наводи Уреди

  1. Голяма енциклопедия „България“. 12. Научноинформационен център „Българска енциклопедия“. 2012. стр. 13. ISBN 9789548104340. |access-date= бара |url= (help)