Јаворнички Водопад

Јаворнички Водопад (бугарски: Яворнишки водопад) — мал водопад на Јаворничка Река, десна притока на Струмица. Сместен е на 770 м.н.в. на планината Беласица[1] Лежи на 1,5 км јужно од село Јаворница во Петричко, Пиринска Македонија.[2]

Јаворнички Водопад
Поглед на Јаворничкиот Водопад
Карта
МестоБеласица,
Петричко, Пиринска Македонија
Највисок слап6,5 м
РекаЛешничка Река

Од сретселото се оди до водопадот по обележана патека наречена „Пеперутките и цвеќињата на Беласица“ (Пеперудите и цветята на Беласица). По неа има четири информативни табли: „Животниот циклус кај пеперутките“, „Пеперутките и цвеќињата на Беласица по отворените места“, „Пеперутките и цвеќињата на Беласица во грмушките“, „Пеперутките и цвеќињата на Беласица во шумата“.[3] По излегувањето од селото се продолжува по козја патека. По крстопатот се продолжува напред и се пресекува поранешната ограда. Се продолжува по дрвено повче над реката и се оди напоредно на неа по каменлива патека. Малку пред тоа, меѓу чинарова шума се издига Јаворничкиот Водопад.[2][4][5]

Слики уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Николов, Иво (2013). „Фото пътеводител на българските водопади“. София: Бико Бългаария ЕООД. стр. 221. Отсутно или празно |url= (help)
  2. 2,0 2,1 Топалова-Жежиха, Латинка (2012). Туристически пътеводител на Беласица — България, Македония, Гърция. Българска фондация Биоразнообразие. стр. 101–102. ISBN 978-954-9959-57-4.
  3. изворно: „Жизненият цикъл при пеперудите“, „Пеперудите и цветята на Беласица по откритите места“, „Пеперудите и цветята на Беласица в храсталаците“, „Пеперудите и цветята на Беласица в гората“
  4. „Туристически маршрути“. Дирекция на природен парк „Беласица“. Архивирано од изворникот на 2015-04-14. Посетено на 7 април 2015.
  5. „Тематични маршрути“. Природен парк „Беласица“. Посетено на 7 април 2015.[мртва врска]

Надворешни врски уреди