Лешнички Водопад

водопат на Беласица во Петричко, Пиринска Македонија

Лешнички Водопад (бугарски: Лешнишки/Ляшнишки водопад) — водопад на Лешничка Река на планината Беласица во Петричко, Пиринска Македонија. Се наоѓа на околу 1,8 км југозападно од планинарскиот дом „Беласица“, на надморска висина од 680 м. Самиот водопад е висок 6,5 м.[1][2]

Лешнички Водопад
Поглед на Лешничкиот Водопад
Карта
МестоБеласица, Петричко, Пиринска Македонија
Највисок слап6,5 м
РекаЛешничка Река

Од планинарскиот дом до водопадот се стасува по тематската планинарска патека „Пријатели“ обележана со сино. Долж патеката се поставени 4 интерактивни модули со информации за 10 дрва на Беласица, нивно разликување по кората, шумите и нивните жители, како и тоа што даваат дрвата.[3][4][5]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Лешнишки водопад“. ranica.eu. Посетено на 27 јули 2013.
  2. Николов, Иво (2013). Фото пътеводител на българските водопади. София: Бико Бългаария ЕООД. стр. 221.
  3. Топалова-Жежиха, Латинка (2012). Туристически пътеводител на Беласица – България, Македония, Гърция. Българска фондация Биоразнообразие. стр. 102–103. ISBN 978-954-9959-57-4. no-break space character во |title= во положба 37 (help); no-break space character во |pages= во положба 4 (help)
  4. „Туристически маршрути“. Дирекция на природен парк „Беласица“. Архивирано од изворникот на 2015-04-14. Посетено на 27 јули 2013.
  5. „Тематични маршрути“. Природен парк „Беласица“. Архивирано од изворникот на 2013-07-25. Посетено на 27 јули 2013.

Надворешни врски уреди