Ѓеравица (албански: Gjeravica) — втор највисок врв на планинскиот венец Проклетие кој припаѓа на синџирот Динариди, после Езерски Врв (Маја Језерца). Тој е највисок врв во Косово со 2,656 метри надморска висина. Ѓеравица се наоѓа во западниот дел на Косово, во општината Дечани.[6] До 20 век, Ѓеравица се нарекување Калуѓерица.

Ѓеравица
Gjeravica
Ѓеравица
Највисока точка
Надм. вис.2656 м [1][2][3][4]
Истакнатост1018 м [5]
Заведена какоНајвисока точка
Друго имеGjeravica
Географија
Ѓеравица на карта

Карта

Местоблизу Дечани, Косово[б 1]
Матичен венецПроклетие

Национална важност

уреди

Ѓеравица е највисок врв во Косово.[1] Од 1992-2006 година беше највисок врв во Федерална Република Југославија, а потоа и во Србија и Црна Гора.[2] До пред прогласувањето на независноста на Косово, Ѓеравица беше неспорно највисок врв во Србија.

Особини

уреди

Ѓеравица е малку поразличен од останатите врвови на Проклетие, поради не толку карпестиот релјеф. Многу мали и големи леднички езера можат да се најдат близу врвот. Најголемо од нив е Ѓеравичко Езеро што е сместено веднаш под самиот врв и е извор на реката Ереник.

Ѓеравица и Проклетие се најпознати по костените, бидејќи тука растат во преголем број. Исто така, има и диви јагоди кои растат на овие предели во лето.

Географија

уреди

Најблиски населби

уреди

Најблиски врвови

уреди
 • Кумулоре
 • Тропојске Плочице
 • Гури и Ѓате
 • Маја е Рамаруќит
 • Љоги и Прелш

Карпи

уреди
 • Бига Тамас
 • Крши и Ќенит
 • Кумулоре
 • Крши и Зи
 • Гури и Маљ
 • Гурт е Љове
 • Брехов
 • Минарја

Галерија

уреди

Наводи

уреди
 1. 1,0 1,1 „CIA World Factbook 2014: Kosovo“ (PDF). Central Intelligence Agency. 2014. Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-08-05. Посетено на 5 April 2015.
 2. 2,0 2,1 „CIA World Factbook 1999“. Central Intelligence Agency. 1999. Посетено на 5 April 2015.
 3. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име ser-gov.
 4. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име NTOoS.
 5. „Daravica, Kosovo“. Peakbagger.com. Посетено на 5 April 2015. (англиски)
 6. „Local Development Strategy“. Municipality of Decan. February 2009. стр. 23. Архивирано од изворникот на 2015-04-11. Посетено на 5 April 2015.

Надворешни врски

уреди


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.