White Tiger (музичка група)

White Tiger беше американски глам метал бенд.

White Tiger
ЖанровиХард-рок
Хеви метал
Глам метал
СоработнициBlack Sabbath
Criss
Kiss
Поранешни членови
Марк Џон
Дејвид Донато
Мајкл Нортон
Брајан Џејмс Фокс

ЖивотописУреди

Бендот бил основан од страна на поранешниот гитарист на бендот Kiss, Марк Џон и поранешниот пејач на бендот Black Sabbath, Дејвид Донато, како и од помладиот брат на Марк Џон, басистот Мајкл Нортон, и тапанарот Брајан Џејмс Фокс.

Бендот чиј глам метал имиџ и звук бил прилично сличен на бендот Kiss, бил изоставен од својата издавачка куќа кон крајот на 1986 година откако раководството согледало дека нема хитови на нивниот премиерен истоимен албум.

На 5 април 2007, Марк Џон починал од мозочно крварење на 51 годишна возраст.

ДискографијаУреди

  • White Tiger (1986)