Џорџ Питер Џон Крискуола (англиски: George Peter John Criscuola), попознат како Питер Крис (Peter Criss) (роден на 20 декември 1945), е американски тапанар и поранешен член на рок-групата Kiss. Познат е како Catman поради својата шминка што ја носи на настапите со Kiss.

Питер Крис
Peter Criss
Родено имеЏорџ Питер Џон Крискуола
George Peter John Criscuola
Роден(а)20 декември 1945
Бруклин, Њујорк, САД
ЖанровиХард рок, хеви метал
ИнструментиТапани, бас, гитара и вокали
СоработнициKiss
Мреж. местоwww.petercriss.net