Јунион Специјал (англиски: Union Special Machine Company) — американски производител на индустриски машини за шиење со седиште во Хантли, Илиноис, САД.

Union Special
Oснована1881[1]
СедиштеХантли, Илиноис, САД[2]
Порталhttp://www.unionspecial.com

Union Special е една од најстарите компании за производство на шивачки мачини[3][4]. Таа била основана во 1881 година. Во 1948 година била изградена фабриката каде денеска се наоѓа седиштето на компанијата, а бил отворен погон и во Германија. Фабриката имала 44,000 км2, со дополнително земјиште на располагање за идно проширување.

НаводиУреди

  1. „About Us“. Union Special. Посетено на 18 July 2017.
  2. Union Special website: http://www.unionspecial.com/
  3. „Company Overview of Union Special Corporation“. Bloomberg. Посетено на 21 April 2016.
  4. Alioto, Daisy. „True blue: Raleigh Denim on their personal approach to denim and design“. Wallpaper. Посетено на 21 April 2016.

Надворешни врскиУреди