Полска пршленка

(Пренасочено од Spergula arvensis)
Полска пршленка
Gewone spurrie plant Spergula arvensis.jpg
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Евдикоти
Нерангирано: Јадрени евдикоти
Ред: Каранфиловидни
Семејство: Каранфили
Род: Пршленка
Вид: Полска пршленка
Биномен назив
Spergula arvensis
L.

Полската пршленка (науч. Spergula arvensis) е вид на растение од родот пршленка (Spergula).

Цветот на ова растение е симбол на грофовијата Монтгомеришир во Велс.

Во Република Македонија, полската пршленка (Spergula arvensis) важи за штетен плевел.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Причинители: Пршенка, полска (запис бр. 90) Архивирано на 11 декември 2011 г. - Агробаза (македонски)

Надворешни врскиУреди