Slowhand е албум од Ерик Клептон, издаден во 1977. Содржи три од неговите најпопуларни синглови, блузерскиот „Cocaine“, баладата „Wonderful Tonight“ и американскиот кантри хит „Lay Down Sally“ како и други песни кои подоцна станаа хитови самите по себе како на пример „The Core“ и „Next Time You See Her“. Името на албумот потекнува од прекарот на Клептон кој му е даден од Џорџо Гомелски.[3] Албумот покажа голем успех и чекор напред по релативниот неуспех на претходниот албум „No Reason To Cry“. Албумот беше критично и комерцијално позитивно прифатен достигнувајќи го #2 на „Billboard Album Charts“. Во 2003 албумот беше рангиран на 325 место на листата „500 greatest albums of all time“ на магазинот „Rolling Stone“.[9]

Slowhand
Студиски албум од Ерик Клептон
Издаденноември 1977 (1977-11)[1]
Снимен„Olympic Studios“, Лондон, Англија, во мај 1977[2]
ЖанрРок
Издавачка куќа„RSO Records“ 3030
ПродуцентГлин Џонс[3]
Ерик Клептон — Хронологија
No Reason to Cry
(август 1976)
Slowhand
(ноември 1977)
Backless
(ноември 1978)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 4.5/5 ѕвездички[2]
Роберт Кристго C+[4]
Q 3/5 ѕвездички[5]
Rolling Stone favourable 1977[6]
Rolling Stone 5/5 ѕвездички 2004[7]
Yahoo! Music favourable[8]

Список на песниУреди

Страна 1Уреди

# Наслов Автор/и Времетраење
1 „Cocaine“ Џ.В. Кејл 3:41
2 „Wonderful Tonight“ Клептон 3:44
3 „Lay Down Sally“ Клептон, Мерси Леви, Џорџ Тери 3:56
4 „Next Time You See Her“ Клептон 4:01
5 „We're All The Way“ Дон Вилјамс 2:32

Страна 2Уреди

# Наслов Автор/и Времетраење
1 „The Core“ Клептон, Леви 8:45
2 „May You Never“ Џон мартин 3:01
3 „Mean Old Frisco“ Артур Крудап 4:42
4 „Peaches and Diesel“ Клептон, Аби Голутен 4:46

СингловиУреди

 • 1978 - „Wonderful Tonight“
 • 1978 - „Lay Down Sally“
 • 1980 - „Cocaine“

ЛичностиУреди

МузичариУреди

ПродукцијаУреди

 • Глин Џонс - продуцент, инженер
 • Уметнички дизајн – „El & Nell Ink.“ (Ерик Клептон, Пети Боид и Дејв Стјуарт)[3]

Места на музичките листиУреди

АлбумУреди

Година Листа Место
1978 „Billboard 200“ #2[10]
1977 „UK Top 40“ #23[11]

СингловиУреди

Година Сингл Место
Billboard Hot 100[12] Billboard Country Singles[12] UK Top 40[11]
1978 „Lay Down Sally“ #3 #26 #39
1978 „Wonderful Tonight“ #16 - -

НаводиУреди

 1. Strong, Martin Charles (2002). The great rock discography. The National Academies. стр. 280. ISBN 9781841953120.
 2. 2,0 2,1 Stephen Thomas Erlewine. „Slowhand > Overview“. Allmusic Guide. Посетено на September 18, 2010.
 3. 3,0 3,1 3,2 Clapton, Eric (2007). Clapton:The Autobiography (изд. First.). Broadway Books. стр. 49, 174. ISBN 9780385518512. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „clapton“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 4. Кристго, Роберт (1978). „Албум: Ерик Клептон: Slowhand. „The Village Voice“. „Consumer Guide section“. Посетено на 22 февруари 2012.
 5. „Преглед: Slowhand. „Q“. „EMAP“ (113): 104. 1996. Посетено на 22 февруари 2012.
 6. Свенсон, Џон (29 декември 1977). Slowhand. Rolling Stone. Жан С. Венер. „Album Reviews section“. Посетено на 22 февруари 2012.
 7. Консидин, Џ. Д. (2 ноември 2004). Нејтан Брекет, Кристијан Дејвид Хоард (уред.). „The New Rolling Stone Album Guide“ (изд. 4, прегледано.). „Simon & Schuster“. ISBN 0-7432-0169-8.
 8. Димартино, Дејв. „Прегледи на Ерик Клептон“. „Yahoo! Music“. „Yahoo!“. Архивирано од изворникот на 2012-02-22. Посетено на 2012-08-25.
 9. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2010-12-03. Посетено на 2011-02-09.
 10. http://www.allmusic.com/artist/p64692
 11. 11,0 11,1 http://www.everyhit.com/
 12. 12,0 12,1 http://www.allmusic.com/artist/p64692