Phoner to Arizona — првата песна од албумот што е снимен на iPod на англискиот бенд Горилаз[1]. Целата песна е направена од основачот Дамон Албарн којшто ја направил на својот iPad додека траела турнејата на Горилаз низ САД.[2][3][4]

„Phoner To Arizona“
Песна од Gorillaz
од албумот The Fall
Снимена2010
Жанралтернативен поп
Должина4:14 (верзија од албумот)
4:20 (уредена)
МаркаParlophone
ПеснописецGorillaz
Продуцент(и)Gorillaz

НаводиУреди

  1. ALEX YOUNG (December 19, 2010). „Sample 18 seconds of Gorillaz's free iPad album, The Fall“. News - CONSEQUENCE OF SOUND. Complex Media Network. Архивирано од изворникот на 2010-12-24. Посетено на 27 December 2010.
  2. Sean Michaels (10 December 2010). „Gorillaz to release new album free on Christmas Day“. guardian.co.uk. Guardian News and Media Limited 2010. Посетено на 27 December 2010.
  3. Amos Barshad (24 декември 2010). „The New Gorillaz Single Doesn't Necessarily Not Sound Like Something Damon Albarn Made on His iPad While on Tour“. Vulture. New York Magazine. Посетено на 27 December 2010.
  4. „Gorillaz - Phoner To Arizona“. Gorillaz Youtube. Youtube. 22 December 2010. Посетено на 26 December 2010.