NGC 188 (Колдвел 1, Caldwell 1) е расеано ѕвездено јато во соѕвездието Кефеј. Откриено е во 1825 г. од англискиот астроном Џон Хершел. За разлика од највеќето расеани јата што се расцепуваат и одвојуваат по неколку милиони години поради гравитациското заемодејство со нашата галаксија, NGC 188 е сместена далеку над галактичката рамнина и претставува едно од најстарите расеани јата.

NGC 188
NGC 188
Податоци (епоха J2000)
СоѕвездиеКефеј
Ректасцензија00ч 48м &1000000000000002600000026с[1]
Деклинација+85° 15,3′[1]
Оддалеченост5.400 сг[2] (1,66 кпс)
Привидни димензии (V)15′
Физички особености
Полупречникнепозната
Други назнакиCl Melotte 2,[1] Caldwell 1
Поврзано: Расеано ѕвездено јато

NGC 188 е мошне блиску до северниот небесен пол (помалку од 5 степени), и бидејќи се наоѓа во соѕвездието Кефеј на околу 5.000 светлосни години, јатото има положба малку над дискот на Млечниот Пат и е подалеку од галактичкиот центар отколку што е Сонцето.

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „Астрономска база [[SIMBAD]]“. Резултати за NGC 188. Посетено на 8 декември 2006. URL–wikilink conflict (help) (англиски)
  2. Bonatto, C.; Bica, E.; Santos, J. F. C., Jr. (2005). „Spatial dependence of 2MASS luminosity and mass functions in the old open cluster NGC 188“. Astronomy and Astrophysics. 433 (3): 917–929. Bibcode:2005A&A...433..917B. doi:10.1051/0004-6361:20041113.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)

Надворешни врски уреди

Координати:   &1000000000000000000000000ч &1000000000000004800000048м &1000000000000002600000026с, +&1000000000000008500000085° &1000000000000001500000015′ &1000000000000001800000018″