Limp Bizkit (се изговара Лимп Бизкит) — американска ну-метал група од Џексонвил (Флорида).[1] Бендот е комерцијално доста успешен, со продадени преку 35 милиони албуми во светот.

Лимп Бизкит
Лимп Бизкит на концерт Париз, 2009 г.
Биографски податоци
ПотеклоЏексонвил (Флорида), САД
Жанровину-метал
Период на активност1994—
ИздавачиФлип, Интерскоп, Гефен
Мреж. местоwww.limpbizkit.com
Членови
Фред Дарст
Сем Риверс
Џон Ото
DJ Lethal
Вес Борланд
Поранешни членови
Мајк Смит

НаводиУреди

  1. Биографија за Лимп Бизкит од music.yahoo.com[мртва врска]

Надворешни врскиУреди