Ибериски смарагден гуштер

(Пренасочено од Lacerta schreiberi)
-{Lacerta schreiberi}-
Период: 180px
Научна класификација
Нерангирано: -{Chordata}-
Ред: -{Squamata}-
-{Bedriaga, 1878}-
Род: -{Lacerta}-
Научна класификација
Царство:
Тип:
Класа:
Ред:
Семејство:
Род:
Биномно имеЗагрозеност уреди

Овој вид е на низок степен наопасност од исчезнување и се смета за речиси загрозен таксон.

Распространетост уреди

Видот е присутен во Португалија и Шпанија.

Живеалиште уреди

Живеалишта на видот се шумите, планините, грмушестата вегетација и речните екосистеми. Видот е по висина на распространет од нивото на морето до 2100 метри надморска височина.

Наводи уреди

  1. [1] База података укључује и доказе о ризику угрожености. (језик: енглески)

Надворешни врски уреди