Femme Fatale (албум на Бритни Спирс)

Femme Fatale е седми студиски албум од американската поп пејачка Бритни Спирс, издаден на 25 март 2011 од Jive Records. Албумот е снимен во текот од 2009 до 2011 година. Спирс на албумот соработувала со Max Martin и Dr. Luke кои биле ексклузивни продуцери. Бритни на 2 февруари преку нејзиниот twitter акаунт објавила дека Femme Fatale е насловот на наредниот албум. Femme Fatale има добиено претежно добри критики. Албумот се искачил на прво место во САД со што станал шестиот број-еден албум на Спирс во државата со 276,000 продажби. Интернационално, албумот се искачил меѓу топ десет во дваесетина држави.

„Femme Fatale“
Студиски албум од Бритни Спирс
Издаден25 март 2011
Жанрпоп денс
Издавачка куќаJive Records
Бритни Спирс — Хронологија
Circus
(2008)
Femme Fatale
(2011)
Издадени песни од Femme Fatale
  1. "Hold It Against Me"
    Издадена: 11 јануари 2011
  2. "Till the World Ends"
    Издадена: 4 март 2011
  3. "I Wanna Go"
    Издадена: 13 јули 2011

"Hold It Against Me" е издаден како водечка песна на албумот и се има искачено во првите топ места во седум држави, вклучувајќи ги САД и Канада. Вториот сингл на албумот, Till The World Ends, достигна прво место во Северна Кoреа, Полска и Русија, во САД достигна трето место и го достигна својот максимум во топ 10 во шеснаесет држави низ целиот свет. Постана најдобра песна на US радио во нејзина цера кариера.

Надворешни врскиУреди