E.T.“ е песна од американската пејачка Кети Пери земена од нејзиниот трет студиски албум, Teenage Dream (2010). Напишана е и продуцирана од Д-р Лук, Макс Мартин и Амо, а Кети Пери е исто така кредитирана за пишувањето. Во сингл верзијата од оваа песна се појавува и американскиот хип-хоп артист, текстописец и продуцент, Кање Вест.