CZ 99

(Пренасочено од CZ 999)

CZ 99 (CZ-99) е пиштол во поризводство на Застава Оружје од Крагуевац, Србија.

CZ 99
CZ 999
ТипПиштол
ПотеклоСрбија
Употребна историја
КориснициСрбија, Македонија
Производна историја
КонструкторБожидар Благојевиќ [1]
Конструирано1989
ПроизводителЗастава Оружје
Год. на производство1990 -
Тех. особености
Тежина960-970g
Должина190mm
Цевка length108mm
Висина140mm

Куршум9mm Пара, .40 S&W
МеханизамЕдинечен и двоен
Полнење15 куршумски магацин (9mm), 10-12 куршумски (.40) [2]
НишаниОтворен челичен

Варијанти

уреди

Калибарот на пиштолот е 9mm Пара, но постои и верзија .40SW. Постојат понови верзии: CZ 999, со СДФ (само двојна функција) и ДФ/ЕФ (двојна функција/единечна функција) селектор и CZ 999 Scorpion без овој селектор.

Во ова време, Црвена Застава работат на нови модификации на првичниот концепт.

Четвртата генерација од семејството CZ 99 е CZ05 кој почнал да се произведува на пролет 2007. Се разликува од CZ 999 Scorpion со тоа што му е додадена Пикатини-шина.

Употреба

уреди

Спрската и македонската полиција користат CZ 99 како службен пиштол, а истиот и се извезува. Копии на CZ 99 се произведувале во Јужна Африка и Израел. Постои и компактна верзија: CZ 99G Compact.

Израелската копија е онаа на моделот CZ 99 Compact G и се произведува од KSN Industries и го носи името „Голан“. Јужноафриканската копија е онаа на големиот CZ 99, со име TZ-99 и негов произведувач бил Tressitu накратко пред нивниот банкрот.

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди