Black (песна од Pearl Jam)

Black“ — песна од американска рок група Pearl Jam. Песната е петта на деби албумот на групата Ten (1991). Одликувајќи се со стиховите напишани од вокалистот Еди Ведер и музиката напишана од гитаристот Стоун Госард, песната „Black“ се зборува за првите љубовни врски, иако главно Ведер покажа силни емоции додека ја изведувал песната во живо во раните години. Во понатамошните изведби на песната во живо, Ведер кон крајот на инструменталниот дел од песната го додава и стихот „Ние си припаѓаме еден на друг“ („We belong together“).

„Black“
Песна од Pearl Jam
од албумот Ten
Пуштена27 август 1991[1]
СнименаLondon Bridge Studio, Сиетл[2]
Должина5:43
МаркаЕпик Рекордс
ПеснописецЕди Ведер, Стоун Госард
Продуцент(и)Рик Парашар, Pearl Jam

Откако Ten постигнал комерцијален успех во 1992 година, издавачката куќа на Pearl Jam, Епик Рекордс ја повикала групата да ја објави песната како сингл. Бендот одбил, наведувајќи ја личната природа на песната. И покрај недостатокот на комерцијално единечно издание, песната успеала да достигне број три на списокот на Billboard Mainstream Rock Tracks. Ремиксните верзии на песната биле вклучени во албумот на најголемите хитови на Pearl Jam 2004, Rearviewmirror (1991–2003) и во 2009 година. Песната останала една од најпопуларните песни на бендот и на феновите.

Наводи

уреди
  1. Huey, Steve. „Pearl Jam - Ten“. Allmusic. Посетено на August 10, 2014.
  2. Weisbard, Eric, et al. "Ten Past Ten". Spin. August 2001.

Надворешни врски

уреди