11 Октомври (населба)

11 Октомври — населба во општина Кисела Вода. Населбата се состои од два дела, именувани како: „11 Октомври - згради“ и „11 Октимври - бараки“.

11 Октомври
Населба
Координати: 41°58′42.8″N 21°26′59.1″E / 41.978556° СГШ; 21.449750° ИГД / 41.978556; 21.449750
ДржаваМакедонија
ОпштинаКисела Вода

Етимологија

уреди

Наречена е по Ден на востанието на Македонија, коешто се случило на 11 Октомври.

Географија

уреди

Историја

уреди

Демографија

уреди

Самоуправа и политика

уреди

Избирачко место

уреди
Населба 11 Октомври, општина Кисела Вода - организација на избори[1][2]
Број на избирачко место Установа кадешто се наоѓа Женски гласачи Машки гласачи Регистрирани гласачи
2743 ОУ „Невена Георгиева - Дуња“ 370 454 824
2744 ОУ „Невена Георгиева - Дуња“ 327 348 675
2745 ОУ „Невена Георгиева - Дуња“ 333 422 755
2746 МЗ „11 Октомври - бараки“ 328 343 671
2747 МЗ „11 Октомври - бараки“ 281 278 559
2748 МЗ „11 Октомври - бараки“ 505 512 1017
2749 МЗ „11 Октомври - бараки“ 334 336 670
Вкупно 2.478 2.693 5.171


На парламентарните избори во 2024 година, гласале вкупно 3.386 жители, каде 50% од гласовите освоила Коалицијата “Твоја Македонија“ ВМРО-ДПМНЕ, 15% Коалицијата “За Европска Иднина“ - СДСМ и 15% партијата Левица.[3]

Општествени установи

уреди

Тука се наоѓа седиштето на општината Кисела Вода.

Училишта
  • ОУ „Невена Георгиева - Дуња“ - основно училиште;

Културни знаменитости

уреди

Наводи

уреди
  1. Состојба 5.2024.
  2. „Избирачки список“.
  3. „Резултати парламентарни избори 2024 - 08.05.2024“. line feed character во |title= во положба 36 (help)[мртва врска]

Надворешни врски

уреди