.vaнајвисок државен домен за Ватикан.[1] Раководен од семрежната канцеларија на Светата столица.

.va
Vatican crest
Воведен1995
Тип на доменНајвисок државен домен
СостојбаАктивен
РегистарСемрежната канцеларија на Светата стлица
ПокровителСветата стлица
Наменета употребаВатикан Ентитети поврзани со Ватикан
Фактичка употребаКористен од официјален Ватикан / Страница на Светата столица
Ограничувања на рестрацијатаНе се можни јавни регистрации
СоставСамо официјалните страници на Ватикан се на овој домен, тие се второстепени доменски имиња, како и vatican.va
Правила при спорНема
Мреж. местоwww.vatican.va

Список на мрежни странициУреди

Постојат 23 лесно достапни имиња кои започнуваат на „www“ во зоната на .va, кои се наброени подолу. Постојат многу поддомени само за електронската пошта[2]

„www“ имиња на мрежни страници

  • Парохиската црква Света Ана во Ватикан
  • Страница за нарачка на фотографии
  • Католички портал за испробување на пристапот до семрежни услуги - своевиден портал со Java
  • Extranet, забелечка SSL сертификатот е истечен на 28 јуни 2007 година. Податоците се достапни но потребни се корисничко име/лозинка и врските мора да се презапишат од http во https

Не-„www“ имиња на страници:

  • „Компендиум“ (Потребни се Корисничко име/лозинка)
  • Радио Ватикан јазичн услуги

Второстепените домени не се достапни за јавноста.

Име и електронската пошта во именувањата на доменот .va вклучуваат john.vatican.va , michael.vatican.va , paul.vatican.va , lists.vatican.va , и vatiradio.va.


НаводиУреди

  1. „Delegation Record for .VA“. Internet Assigned Numbers Authority. конс. 22 March 2013. 
  2. „VA Zone File“. Robert Baskerville's ccTLD analysis data. 2007-12-28. Архивирано од изворникот на 19 January 2008. конс. 2007-12-28.