.mdнајвисок семрежен домен на Молдавија.

.md
Воведен1994
Тип на доменCountry code top-level domain
СостојбаАктивен
РегистарMoldData S.E.
ПокровителMoldData S.E.
Наменета употребаЕнтитети поврзани со  Молдавија
Фактичка употребаПопуларен во Молдавија
Ограничувања на рестрацијатаНема
СоставДиректно на секундарно ниво
ДокументиTerms and conditions
Мреж. местоMoldData

Надворешни врскиУреди