Отвори го главното мени

.ly е главен Интернет домен за Либија.

.ly
Воведен1988
Тип на доменДржавен код на главен интернет домен
СостојбаАктивен
РегистарNIC.LY
ПокровителGeneral Posts and Telecommunications Company
Наменета употребаЕнтитети поврзани со  Либија
Фактичка употребаКористено во Либија и странство од јазични причини
Ограничувања на рестрацијатаИма за терцијарно ниво
СоставСекундарно или терцијарно
ДокументиRegulations
Мреж. местоnic.ly

По и за време на револуцијата во Либија користењето на овој домен е дискутабилно.

Надворешни врскиУреди