Шјауљајска арена (литвански: Šiaulių arena) — повеќенаменска арена во Шјауљајска, Литванија. Во оваа сала обично се играат кошаркарски натпревари, но се одржуваат и концерти. Кошаркарксиот клуб „Шјауљај“, кој моментално се натпреварува во домашната лига и во УЛЕБ Еврокупот, ја користи оваа арена за сите домашни натпревари. Арената е отворена на 25 јули 2007 г. и беше домаќин дел од натпреварите од Европското првенство во кошарка кое во 2011 се одигра во Литванија.

Шјауљајска арена
Место Шјауљајска, Литванија
Започнат 2006
Изграден 25 јули, 2007
Отворен
Сопственик
Цена на изградбата 27 милиони $
Архитект Евгениус Милиунас
Игра КК Шјауљај
Гледачи кошарка 5.700
концерти 7.400

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди